Przyczyna tkwi w zaburzeniu mechanizmów obronnych, za które odpowiada niedostatecznie nawilżenie naskórka, a także uszkodzenie ochronnej warstwy hydrolipidowej przez preparaty, które zmieniają jej kwaśny odczyn na zasadowy. W rezultacie pojawiają się stany zapalne. Skóra wrażliwa może dotyczyć wszystkich typów skóry. Zazwyczaj towarzyszy różnym schorzeniom dermatologicznym np: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk łojotokowy.
Co szkodzi skórze wrażliwej?
Skórę wrażliwą podrażniają zarówno niska jak i wysoka temperatura, detergenty, a także wiele kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, w tym środki do trwałej ondulacji, farby do włosów, kosmetyki zawierające ziarnistości (peelingi mechaniczne), substancje zapachowe, emulgatory i konserwanty. Spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów i stosowanie ostrych przypraw także jej nie służy! Skórze wrażliwej wystarczy nawet mała dawka i krótki czas oddziaływania środków drażniących by zareagowała.
Jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Jedną z najważniejszych kwestii przy skórze wrażliwej jest odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej, z czym wiąże się szczególnie zwrócenie uwagi na bazę produktu. Stąd też zastosowanie między innymi składników naturalnie występujących w skórze lub stanowiących ich substytuty.
Należą do nich między innymi:
skwalen, ceramidy, proceramidy, oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT szeregu omega: 6 i 9, zwłaszcza kwas gamma linolenowy, z wiesiołka dwuletniego, ogórecznika lekarskiego, czarnej porzeczki, a także substancji silnie nawilżających, takich jak kwas hialuronowy czy naturalne czynniki nawilżające NMF występujących w skórze. Niedogodności i zaburzenia towarzyszące skórze wrażliwej to sprawa bardzo indywidualna. U jednych mogą przebiegać łagodnie, u innych często bywają dość nieznośne. Zależy to od ilości receptorów wysyłających do mózgu sygnały o rozwijającym się w skórze stanie zapalnym oraz od bezpośrednich przyczyn tych objawów. W przypadku schorzeń dermatologicznych takich jak np: atopowe zapalenie skóry, wyprysku atopowego dolegliwości mogą być ostrzejsze.
Skóra taka nie lubi także gwałtownych zmian temeratury, mycia w bardzo zimnej bądź gorącej wodzie oraz wychodzenia na mróz czy ostre słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia. Pielęgnacja skóry wrażliwej nie należy do najprostszych. Wymaga specjalnej troski. Przy tego typu skórze mniej znaczy więcej!
Kosmetyki do skóry wrażliwej nie powinny zawierać:
• barwników, • konserwantów, • substancji zapachowych.
Należy też unikać środków silnie pieniących się. Najlepiej, aby były hipoalergiczne, delikatne, o łagodzącym działaniu i neutralnym PH dla skóry. Należy unikać także twardej wody. Dobrze tolerowane są witaminy A,C i E (w niskich stężeniach, by nie podrażniać skóry), alantoina, pantenol, gliceryna, woda termalna, sole mineralne i skwalen. Kosmetyki do skóry wrażliwej mają na celu chronić przed powstaniem podrażnień i eliminować już powstałe objawy stanu zapalnego skóry. Ważne, aby preparaty zawierały substancje biologicznie czynne, które w pierwszej kolejności będą działały ochronnie na skórę przed dalszymi uszkodzeniami, następnie nawilżająco, kojąco, wyciszająco. Pielęgnacja obejmuje zabiegi bez aparatury, jak również z jej wykorzystaniem. Skóra wrażliwa lubi preparaty z zawartością kwasu hialuronowego, ekstraktu z chlorelli, wyciągu z roślinnych komórek macierzystych, mocznika, gliceryny, masła Shea, alantoiny, d-panthenolu, witaminy E, U, witamin z grupy B. Owe składniki są bardzo ważne, działają nawilżająco, przeciwdziałają transepidermalnej utracie wilgoci (TEWL). Dobrze również wzbogacić zbiegi w ceramidy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol i skwalen, ponieważ to te składniki będą działały uzupełniająco na struktury lipidowe.
W kosmetykach ważna jest również alantoina, azuleny, d-panthenol, by miały działanie łagodzące, zaś przeciwzapalnie będą wspomagały skórę garbniki i skwalen oraz kwas azelainowy, jego zadaniem jest też działanie sebostatyczne. Trzeba też zwracać uwagę, by kosmetyki nie zawierały barwników, kompozycji zapachowych i alergenów, parabenów, silikonów, spieniaczy SLS i SLES, aluminium, a także olei mineralnych. Zabiegi dla skóry wrażliwej powinny być przeprowadzane przy użyciu najlepszych środków i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Najlepiej stosować preparaty hipoalergiczne. Każdy zabieg należy przeprowadzić dokładnym wywiadem na temat znanych czynników wywołujących nadreaktywność skóry. Zabiegi powinny łagodzić podrażnienia, nawilżać skórę i delikatnie ją natłuszczać. Należy dbać o właściwy dobór kosmetyków dokonując wstępnej selekcji. Odrzucić wszelkie preparaty, które zawierają choćby tylko potencjalnie drażniące substancje: alkohol, dodatki zapachowe, wszelkie egzotyczne, nieznane substancje. Warto także mieć minimalistyczne podejście do pielęgnacji i nie stosować zbyt wielu preparatów w tym samym czasie. Korzystnie jest także picie co najmniej 2 litrów wody, aby cały organizm był odpowiednio nawilżony. Najlepiej aplikować preparaty, które w pierwszym etapie będą działały profilaktycznie na uszkodzenia bariery naskórkowej. Pielęgnując skórę wrażliwą należy doprowadzić do złagodzenia i ograniczenia stanu zapalnego, zmniejszenia wrażliwości, ustabilizowania równowagi biologicznej skóry. W preparatach wyszukujmy substancji biologicznie czynnych, które w pierwszej kolejności będą działały ochronnie na skórę przed dalszymi uszkodzeniami, następnie nawilżająco, kojąco, wyciszająco. W kolejnym etapie – obkurczająco, uszczelniająco, ochronnie. Pielęgnacja skóry z problemem wrażliwości obejmuje zabiegi bez aparatury, jak również z jej wykorzystaniem. Pielęgnację trychologiczno-kosmetyczną, którą zaleca trycholog ze Śląska, Barbara Szafarczyk-Mańkowska, warto wesprzeć urządzeniami, które pomagają zintensyfikować działanie kosmetyków dopasowywanych indywidualnie do potrzeb i wskazań klienta. Tymi zabiegami można koić i wyciszać skórę, a także stymulować i nawilżać. Pamiętając oczywiście o odpowiednim dobieraniu substancji biologicznie czynnych.